Centrum Wiedzy Cognitarium, Koszalin
"Nowy budynek biblioteki ma za zadanie oddziaÅ‚ywać na jego najbliższe otoczenie, a jego otwarty charakter ma przyciÄ…gać i skupiać studentów oferujÄ…c możliwość spotkania, ale także pracy w skupieniu. Budynek Cognitarium swoim ukÅ‚adem nawiÄ…zuje do archetypicznego ukÅ‚adu konstrukcyjnego Dom-Ino House stworzonego przez Le Corbusier’a"
​
Fragment opisu autorskiego
Rok
Powierzchnia całkowita
Inwestor
Architekt
Wizualizacje
2020
5999 m2
Politechnika Koszalińska
GAB
GID Studio
GÅ‚ównÄ… myÅ›lÄ… towarzyszÄ…cÄ… projektowaniu budynku Cognitarium byÅ‚o stworzenie przestrzeni nadajÄ…cej kierunek rozwoju dla ewentualnej rozbudowy kampusu, a jednoczeÅ›nie spajajÄ…cej istniejÄ…cÄ… zabudowÄ™ oraz otaczajÄ…cÄ… jÄ… zieleÅ„. DomkniÄ™cie kampusu od wschodniej strony a zarazem stworzenie nowej, gÅ‚ównej osi Å‚Ä…czÄ…cej go z otoczeniem daje możliwość rozwiniÄ™cia zespoÅ‚u zabudowy akademickiej w sposób spójny i zorganizowany. Cognitarium ma w tym sensie być wyznacznikiem i wzorcem w kreowaniu nowej przestrzeni kampusu Politechniki KoszaliÅ„skiej.
Szkice: Alicja Maculewicz
Nowy budynek biblioteki ma za zadanie oddziaÅ‚ywać na jego najbliższe otoczenie, a jego otwarty charakter ma przyciÄ…gać i skupiać studentów oferujÄ…c możliwość spotkania, ale także pracy w skupieniu. Budynek Cognitarium swoim ukÅ‚adem nawiÄ…zuje do archetypicznego ukÅ‚adu konstrukcyjnego Dom-Ino House stworzonego przez Le Corbusier’a, w którym rolÄ™ przenoszenia obciążeÅ„ peÅ‚niÄ… tylko sÅ‚upy, tworzÄ…c charakterystyczny ukÅ‚ad sÅ‚upowo-pÅ‚ytowy z widocznym ukÅ‚adem podciÄ…gów na geometrycznej siatce ukÅ‚adu konstrukcyjnego dajÄ…c możliwość dowolnej konfiguracji przestrzeni (wolny plan). W znaczeniu wrażeniowym ukÅ‚ad nawiÄ…zuje do przestrzennych struktur Sol’a LeWitt’a, które swoim geometrycznym powtarzalnym ukÅ‚adem budowaÅ‚y przestrzeÅ„. Taki ukÅ‚ad odpowiada na życzenie ZamawiajÄ…cego w zakresie otwarcia siÄ™ na możliwość swobodnej rozbudowy oraz adaptacji w przyszÅ‚oÅ›ci dziÄ™ki stworzeniu budynku o prostym i czytelnym ukÅ‚adzie konstrukcyjnym. Sercem budynku jest wypożyczalnia gÅ‚ówna, w której centrum znajduje siÄ™ podium Å‚Ä…czÄ…ce jÄ… z czytelniÄ… zlokalizowanÄ… na piÄ™trze. W projekcie przewidujemy gradacjÄ™ części otwartych i zamkniÄ™tych zarówno wypożyczalni gÅ‚ównej jak i czytelni ogólnej poÅ‚Ä…czonej z częściÄ… przeznaczonÄ… do pracy indywidualnej.
W zwiÄ…zku ze zorganizowanym ukÅ‚adem funkcjonalnym i konstrukcyjnym budynek Cognitarium realizuje idee Harry’ego Faulknera Browna dotyczÄ…ce kreacji przestrzeni bibliotecznej, mocno odpowiadajÄ…c miÄ™dzy innymi na potrzebÄ™ elastycznoÅ›ci, rozszerzalnoÅ›ci w miarÄ™ potrzeb, zwartoÅ›ci komunikacyjnej, a także porzÄ…dku umożliwiajÄ…cego Å‚atwy i szybki kontakt czytelnika z książkÄ….