Punktem wyjścia przy projektowanie osiedla mieszkaniowego „Zatorska” – nowej enklawy mieszkaniowej we Wrocławiu – było stworzenie przestrzeni sprzyjającej budowaniu relacji międzyludzkich.
Analizując działkę przeznaczoną pod przyszłą zabudowę, wyłuskaliśmy przecinający ją na wskroś strumyk otoczony delikatną roślinnością. Stworzyliśmy z niego oś przyszłych zdarzeń – kręgosłup dla meandrującego wzdłuż niego parku miejskiego na płaszczyźnie wschód-zachód. W kontrze do tych założeń, na osi północ-południe ustanowiliśmy przestrzeń miejską w formie podłużnego placu otoczonego zabudową z przeznaczeniem usługowo-mieszkalnym. Powstały w ten sposób podział organizuje przestrzeń całego założenia osiedlowego oraz daje nam niezwykłą satysfakcję z możliwości rozwinięcia przestrzeni zielono-parkowych i potraktowania ich priorytetowo.
Dalsze prace nad zabudową mieszkaniową powstawały wedle kluczowych wytycznych, zgodnych z intencjami obu zamawiających:
• zachowania odpowiedniej skali budynków
• wytworzenia atrakcyjnych i funkcjonalnych przestrzeni wspólnych
• uszanowania potrzeb wszystkich grup społecznych oraz wiekowych mieszkańców
• odpowiedniego gospodarowania miejscami postojowymi
Odpowiednia skala budynków, proporcjonalna w poszczególnych kwartałach czy grupach oraz aranżacja przestrzeni wspólnych pozwala na powstawanie interakcji społecznych, tworzenie się więzi sąsiedzkich a w konsekwencji przywiązania i identyfikacji z miejscem zamieszkania.
Kluczową kwestią było dla nas zaprojektowanie przestrzeni, która będzie dostępna dla wszystkich grup użytkowników, bez względu na wiek, status społeczny czy wszelkiego rodzaju ograniczenia. Podstawowym instytucjom użyteczności publicznej, takim jak szkoła, przedszkole, przychodnia lekarska, towarzyszą obiekty takie jak dom kultury czy dom opieki dziennej. Przestrzenie wspólne zostały wzbogacone o place zabaw, zewnętrzne siłownię czy ścianki wspinaczkowe, usytuowane przede wszystkim w obszarze parku.
Centrum Wiedzy Cognitarium, Koszalin
"Nowy budynek biblioteki ma za zadanie oddziaływać na jego najbliższe otoczenie, a jego otwarty charakter ma przyciągać i skupiać studentów oferując możliwość spotkania, ale także pracy w skupieniu. Budynek Cognitarium swoim układem nawiązuje do archetypicznego układu konstrukcyjnego Dom-Ino House stworzonego przez Le Corbusier’a"
Fragment opisu autorskiego

Rok
Powierzchnia całkowita
Inwestor
Architekt
Konstrukcja
Wizualizacje
2020
5999 m2
Politechnika Koszalińska
GAB
BUD Expert, Jan Drzewiecki
GID Studio

Główną myślą towarzyszącą projektowaniu budynku Cognitarium było stworzenie przestrzeni nadającej kierunek rozwoju dla ewentualnej rozbudowy kampusu, a jednocześnie spajającej istniejącą zabudowę oraz otaczającą ją zieleń. Domknięcie kampusu od wschodniej strony a zarazem stworzenie nowej, głównej osi łączącej go z otoczeniem daje możliwość rozwinięcia zespołu zabudowy akademickiej w sposób spójny i zorganizowany. Cognitarium ma w tym sensie być wyznacznikiem i wzorcem w kreowaniu nowej przestrzeni kampusu Politechniki Koszalińskiej.




Szkice: Alicja Maculewicz



Nowy budynek biblioteki ma za zadanie oddziaływać na jego najbliższe otoczenie, a jego otwarty charakter ma przyciągać i skupiać studentów oferując możliwość spotkania, ale także pracy w skupieniu. Budynek Cognitarium swoim układem nawiązuje do archetypicznego układu konstrukcyjnego Dom-Ino House stworzonego przez Le Corbusier’a, w którym rolę przenoszenia obciążeń pełnią tylko słupy, tworząc charakterystyczny układ słupowo-płytowy z widocznym układem podciągów na geometrycznej siatce układu konstrukcyjnego dając możliwość dowolnej konfiguracji przestrzeni (wolny plan). W znaczeniu wrażeniowym układ nawiązuje do przestrzennych struktur Sol’a LeWitt’a, które swoim geometrycznym powtarzalnym układem budowały przestrzeń. Taki układ odpowiada na życzenie Zamawiającego w zakresie otwarcia się na możliwość swobodnej rozbudowy oraz adaptacji w przyszłości dzięki stworzeniu budynku o prostym i czytelnym układzie konstrukcyjnym. Sercem budynku jest wypożyczalnia główna, w której centrum znajduje się podium łączące ją z czytelnią zlokalizowaną na piętrze. W projekcie przewidujemy gradację części otwartych i zamkniętych zarówno wypożyczalni głównej jak i czytelni ogólnej połączonej z częścią przeznaczoną do pracy indywidualnej.
W związku ze zorganizowanym układem funkcjonalnym i konstrukcyjnym budynek Cognitarium realizuje idee Harry’ego Faulknera Browna dotyczące kreacji przestrzeni bibliotecznej, mocno odpowiadając między innymi na potrzebę elastyczności, rozszerzalności w miarę potrzeb, zwartości komunikacyjnej, a także porządku umożliwiającego łatwy i szybki kontakt czytelnika z książką.
