Punktem wyjścia przy projektowanie osiedla mieszkaniowego „Zatorska” – nowej enklawy mieszkaniowej we Wrocławiu – było stworzenie przestrzeni sprzyjającej budowaniu relacji międzyludzkich.
Analizując działkę przeznaczoną pod przyszłą zabudowę, wyłuskaliśmy przecinający ją na wskroś strumyk otoczony delikatną roślinnością. Stworzyliśmy z niego oś przyszłych zdarzeń – kręgosłup dla meandrującego wzdłuż niego parku miejskiego na płaszczyźnie wschód-zachód. W kontrze do tych założeń, na osi północ-południe ustanowiliśmy przestrzeń miejską w formie podłużnego placu otoczonego zabudową z przeznaczeniem usługowo-mieszkalnym. Powstały w ten sposób podział organizuje przestrzeń całego założenia osiedlowego oraz daje nam niezwykłą satysfakcję z możliwości rozwinięcia przestrzeni zielono-parkowych i potraktowania ich priorytetowo.
Dalsze prace nad zabudową mieszkaniową powstawały wedle kluczowych wytycznych, zgodnych z intencjami obu zamawiających:
• zachowania odpowiedniej skali budynków
• wytworzenia atrakcyjnych i funkcjonalnych przestrzeni wspólnych
• uszanowania potrzeb wszystkich grup społecznych oraz wiekowych mieszkańców
• odpowiedniego gospodarowania miejscami postojowymi
Odpowiednia skala budynków, proporcjonalna w poszczególnych kwartałach czy grupach oraz aranżacja przestrzeni wspólnych pozwala na powstawanie interakcji społecznych, tworzenie się więzi sąsiedzkich a w konsekwencji przywiązania i identyfikacji z miejscem zamieszkania.
Kluczową kwestią było dla nas zaprojektowanie przestrzeni, która będzie dostępna dla wszystkich grup użytkowników, bez względu na wiek, status społeczny czy wszelkiego rodzaju ograniczenia. Podstawowym instytucjom użyteczności publicznej, takim jak szkoła, przedszkole, przychodnia lekarska, towarzyszą obiekty takie jak dom kultury czy dom opieki dziennej. Przestrzenie wspólne zostały wzbogacone o place zabaw, zewnętrzne siłownię czy ścianki wspinaczkowe, usytuowane przede wszystkim w obszarze parku.
Studio
Założyliśmy pracownię w 2016 roku po zakończeniu realizacji domu w Nowej Górce, który został laureatem wyróżnienia w Nagrodzie Głównej SARP w 2016. Kolejne projekty domów, którym się zajmujemy są kontynuacją naszych zainteresowań związanych z zamieszkaniem i jego zróżnicowanymi formami. Aktualnie swoje zainteresowanie poszerzamy o większą skalę budników mieszkaniowych wielorodzinnych. Równocześnie kontynuujemy nasze wcześniejsze doświadczenia uczestnicząc w konkursach na obiekty publiczne, które spotkały się z uznaniem i nagrodami.
Obiekty istniejące, często o historycznym znaczeniu są również przedmiotem naszych zainteresowań. Zajmujemy się przywracaniem do życia budynków zabytkowych, nadawaniem im nowych funkcji zarówno transformując je w budynki będące destylarnią ginu lub budynkiem mieszkalnym. Wierzymy iż poprzez nasze działania z zabytkami, uczymy się jak łączyć nową substancję z istniejącą zabudową, zarówno jednostkowo jaki i w szerszej, urbanistycznej skali.
Nasza pracownia znajduje się w centrum Poznania. Od lat staramy się angażować w lokalną społeczność oraz działanie w Poznańskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Wielkopolskiej Izbie Architektów. Nasza aktywność nie jest związana jedynie z lokalnym rynkiem, pracujemy nad budynkami w całym kraju oraz staramy się rozszerzyć naszą działalność o projekty zagraniczne.
Jesteśmy pracownią rodziną prowadzoną przez Katarzynę Osipowicz-Grabowską i Piotra Grabowskiego.
Jak pracujemy
Punktem wyjścia w naszych projektach jest relacja odbiorcy z otoczeniem- człowieka z budynkiem i otaczającym go środowiskiem. Kluczem w naszym podejściu do projektowania jest umiejętne zrozumienie potrzeb klienta oraz przełożeniu go na sposób działania budynku. Staramy się skupić nie tylko na rozwiązywaniu przestrzennych problemów. Zrozumienie miejsca, zastanej tkanki, programu oraz budżetu pozwala nam na stworzenie nowych możliwości oraz odkrycia potencjału oraz nadania nowych wartości danemu miejscu.
Wszystkie nasze projekty są efektem pracy zespołowej. Wierzymy że silna współpraca oparta na zaufaniu i zrozumieniu zarówno z naszymi klientami jak i specjalistami i konsultantami branżowymi, jest podstawą pod tworzenie dobrej architektury.
W czasach kiedy zmienia się podejście oraz większa świadomość dotycząca środowiska jak i zmian demograficznych, nasze projekty tworzone są świadomie w oparciu o maksymalnie możliwe i racjonalne rozwiązania techniczne, tak żeby projektowane przez nas budynki były trwałe i dawały możliwość w przyszłości do dostosowania do innych celów.
Wszystkie projekty, którymi się zajmujemy są bardzo indywidualne. Przy każdym staramy się nie powtarzać wcześniej nabytych wzorców. Przed założeniem pracowni, doświadczenia zbieraliśmy pracując w renomowanych polskich pracowniach architektonicznych, przy znaczących projektach w Polsce oraz zagranicą.
Zarówno Katarzyna (od 2019) jak i Piotr (od 2020) roku prowadzą zajęcia projektowe na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Nauczanie buduje bardziej refleksyjną i analityczną postawę, dzięki czemu doświadczenia zawodowe uzupełniane są o bardziej znaczeniowe podejście do własnych projektów
Wystawy/ Publikacje/Wykłady
Nagrody
Wystawa na Międzynarodowych Biennale Architektury, Kraków
12-13.10.2017
Archiczwartek,
Prezentacja poznańskich pracowni
19.04.2018
Wyróżnienie w Nagrodzie Roku SARP 2016,
Dom w Nowej Górce
12.10.2017
Wyróżnienie honorowe w konkursie na budowę budynku na górnym dziedzińcu głównego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu
11.03 2019
Leonardo, Międzynarodowe Biennale dla młodych architektów, Mińsk, Białoruś
Październik 2017
Brno Design Days
Prezentacja pracowni w bloku Talks
19.09.2020
Wyróżnienie honorowe w konkursie na szkołę podstawową i przedszkole przy ul. Zaruby w Warszawie
18.10.2017
Wyróżnienie honorowe w konkursie na budowę kompleksu sportowego i przebudowę stadionu Polonii Warszawa
13.05.2019