Punktem wyjścia przy projektowanie osiedla mieszkaniowego „Zatorska” – nowej enklawy mieszkaniowej we Wrocławiu – było stworzenie przestrzeni sprzyjającej budowaniu relacji międzyludzkich.
Analizując działkę przeznaczoną pod przyszłą zabudowę, wyłuskaliśmy przecinający ją na wskroś strumyk otoczony delikatną roślinnością. Stworzyliśmy z niego oś przyszłych zdarzeń – kręgosłup dla meandrującego wzdłuż niego parku miejskiego na płaszczyźnie wschód-zachód. W kontrze do tych założeń, na osi północ-południe ustanowiliśmy przestrzeń miejską w formie podłużnego placu otoczonego zabudową z przeznaczeniem usługowo-mieszkalnym. Powstały w ten sposób podział organizuje przestrzeń całego założenia osiedlowego oraz daje nam niezwykłą satysfakcję z możliwości rozwinięcia przestrzeni zielono-parkowych i potraktowania ich priorytetowo.
Dalsze prace nad zabudową mieszkaniową powstawały wedle kluczowych wytycznych, zgodnych z intencjami obu zamawiających:
• zachowania odpowiedniej skali budynków
• wytworzenia atrakcyjnych i funkcjonalnych przestrzeni wspólnych
• uszanowania potrzeb wszystkich grup społecznych oraz wiekowych mieszkańców
• odpowiedniego gospodarowania miejscami postojowymi
Odpowiednia skala budynków, proporcjonalna w poszczególnych kwartałach czy grupach oraz aranżacja przestrzeni wspólnych pozwala na powstawanie interakcji społecznych, tworzenie się więzi sąsiedzkich a w konsekwencji przywiązania i identyfikacji z miejscem zamieszkania.
Kluczową kwestią było dla nas zaprojektowanie przestrzeni, która będzie dostępna dla wszystkich grup użytkowników, bez względu na wiek, status społeczny czy wszelkiego rodzaju ograniczenia. Podstawowym instytucjom użyteczności publicznej, takim jak szkoła, przedszkole, przychodnia lekarska, towarzyszą obiekty takie jak dom kultury czy dom opieki dziennej. Przestrzenie wspólne zostały wzbogacone o place zabaw, zewnętrzne siłownię czy ścianki wspinaczkowe, usytuowane przede wszystkim w obszarze parku.
Drewniany dom pod Koninem
Dom jest próbą odpowiedzi na pytanie jak powinien wyglądać dom w środku lasu. Postanowiliśmy wykorzystać drewno jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Rozczłonkowana bryła budynku, wpisana w istniejący las dostosowana jest do operacji słonecznych oraz strefuje dostępność domu. Zróżnicowanie wysokości pomieszczeń odzwierciedla ich charakter, czyni je intymniejszym lub bardziej otwartym.
Opis autorski

Rok
Powierzchnia całkowita
Inwestor
Architekt/
Konstrukcje
Instalacjer
Wizualizacje
2019- w trakcie
160 m2
Prywatny/Private
GAB
Budexpert sp. z o.o.
PUH Perfecta
GID Studio



Dom jest próbą odpowiedzi na pytanie jak powinien wyglądać dom w środku lasu. Postanowiliśmy wykorzystać drewno jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Piękny i młody sosnowy las stanowi ciekawy kontekst, który wraz z każdym rokiem użytkowania będzie się zmieniał w sposób niekontrolowany i nieprzewidywalny a rozrzucone pomiędzy nim fragmenty domu, dzięki dużym otworom okiennym będą rozświetlać dom przez przenikające przez las światło. Dom został zaprojektowany w sposób wysoko efektywny energetycznie co znacznie ograniczy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery oraz obniży koszty użytkowania.

