Punktem wyjścia przy projektowanie osiedla mieszkaniowego „Zatorska” – nowej enklawy mieszkaniowej we Wrocławiu – było stworzenie przestrzeni sprzyjającej budowaniu relacji międzyludzkich.
Analizując działkę przeznaczoną pod przyszłą zabudowę, wyłuskaliśmy przecinający ją na wskroś strumyk otoczony delikatną roślinnością. Stworzyliśmy z niego oś przyszłych zdarzeń – kręgosłup dla meandrującego wzdłuż niego parku miejskiego na płaszczyźnie wschód-zachód. W kontrze do tych założeń, na osi północ-południe ustanowiliśmy przestrzeń miejską w formie podłużnego placu otoczonego zabudową z przeznaczeniem usługowo-mieszkalnym. Powstały w ten sposób podział organizuje przestrzeń całego założenia osiedlowego oraz daje nam niezwykłą satysfakcję z możliwości rozwinięcia przestrzeni zielono-parkowych i potraktowania ich priorytetowo.
Dalsze prace nad zabudową mieszkaniową powstawały wedle kluczowych wytycznych, zgodnych z intencjami obu zamawiających:
• zachowania odpowiedniej skali budynków
• wytworzenia atrakcyjnych i funkcjonalnych przestrzeni wspólnych
• uszanowania potrzeb wszystkich grup społecznych oraz wiekowych mieszkańców
• odpowiedniego gospodarowania miejscami postojowymi
Odpowiednia skala budynków, proporcjonalna w poszczególnych kwartałach czy grupach oraz aranżacja przestrzeni wspólnych pozwala na powstawanie interakcji społecznych, tworzenie się więzi sąsiedzkich a w konsekwencji przywiązania i identyfikacji z miejscem zamieszkania.
Kluczową kwestią było dla nas zaprojektowanie przestrzeni, która będzie dostępna dla wszystkich grup użytkowników, bez względu na wiek, status społeczny czy wszelkiego rodzaju ograniczenia. Podstawowym instytucjom użyteczności publicznej, takim jak szkoła, przedszkole, przychodnia lekarska, towarzyszą obiekty takie jak dom kultury czy dom opieki dziennej. Przestrzenie wspólne zostały wzbogacone o place zabaw, zewnętrzne siłownię czy ścianki wspinaczkowe, usytuowane przede wszystkim w obszarze parku.
Dom w Poznaniu
Projektowanie domu w wyjątkowym otoczeniu natury, sąsiedztwo jeziora, które będzie widać z okien daje duży komfort projektowy a równocześnie stanowi ogromne wyzwanie. Dom ma być tłem dla życia rodzinnego.Jego przestrzenie dzienne mają skupiać jego mieszkańców, dać możliwość wspólnego przebywania a jednocześnie zapewnić prywatność w części sypialnej.
Fragment opisu autorskiego

Rok
Powierzchnia całkowita
Inwestor
Architekt
Współpraca
Konstrukcje
Instalacje
Wizualizacje
Fotografie
2017-2021
297 m2
Prywatny/Private
GAB
Sebastian Marach
BUD Expert, Jan Drzewiecki, Michał Andrzejewski
Bartosz Jaskólski
GID Studio
ONI Studio



Dom z widokiem
Projektowanie domu w wyjątkowym otoczeniu natury, sąsiedztwo jeziora, które będzie widać z okien daje duży komfort projektowy a równocześnie stanowi ogromne wyzwanie.
Zaprojektowany przez nas dom dla młodej rodziny ma być tłem dla życia rodzinnego. Jego przestrzenie dzienne mają skupiać jego mieszkańców, dać możliwość wspólnego przebywania a jednocześnie zapewnić prywatność w części sypialnej.
Parter domu skupia w sobie przenikające się części dzienne, które dzięki otwarciom w kierunku wschodnim, południowym i zachodnim dadzą możliwość korzystania z naturalnego oświetlenia. Poprzez zlokalizowane od wschodu duże okna, poranne słońce znad jeziora będzie wypełniało i budziło do życia cały dom. W późniejszej części dnia okna od strony południowej i zachodniej wraz ze świetlikiem dachowym będą rozjaśniały strefę dzienną oraz kuchnię. Serce domu stanowi zorganizowana wokół kominka jadalnia połączona z salonem oraz przenikająca się z kuchnią. Wykończenie domu w naturalnych materiałach nadaje przestrzeni odpowiednie ciepło oraz wysoki komfort przebywania.
Piętro stanowi przestrzeń prywatną Inwestorów, zlokalizowane tam sypialnie, dzięki dużym otwarciom cieszą wspaniałym widokiem oraz porannym światłem.

Dom posiada dwa tarasy- jeden otwarty zlokalizowany od strony wschodniej drugi w formie intymniejszego ogrodu zimowego od zachodu na gorętsze i zimniejsze dni. Budynek koresponduje materiałami wykończeniowymi z otoczeniem. Połączenie elewacji ceglanej w części parterowej wraz z drewnianą elewacją na piętrze wpisuje dom w kolorystykę naturalnego otoczenia lasu oraz otoczenia jeziora. Forma domu jest odpowiedzią na kontekst, dom zwraca się całkowicie w kierunku jeziora podporządkowując się otoczeniu oraz umożliwiając przyszłym mieszkańcom korzystanie w pełni z otoczenia.




