top of page

Kompleks sportowy i stadion Polonii Warszawa

"Pracę wyróżnia prostota, naturalność i konsekwencja układu trzech transparentnych brył obiektów sportowych, usytuowanych w przestrzeni bez żadnych barier architektonicznych. Klarowne zdefiniowano przy tym główne strefy wejściowe na stadion."

Cytat jury konkursowego

281.jpg

2019

-m2

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

ARPA Jerzy Gurawski, Bartosz Gurawski, SKI Studio Błażej Szurkowski

-

-

GID Studio

Rok

Powierzchnia całkowita

Inwestor

Architekt

Konstrukcja

Instalacjer

Wizualizacje

Projekt został nagrodzony wyróżnieniem I stopnia, w konkursie architektonicznym SARP "konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję zagospodarowania Ośrodka Polonii przy ulicy Konwiktorskiej 6"

1.jpg

IDEA – WPISANIE STAREGO OBRAZU W NOWĄ RAME

Celem nadrzędnym projektowanego kompleksu sportowego Polonii Warszawa jest umiejętne zinterpretowanie kontekstu urbanistycznego Śródmieścia Warszawy oraz zastanych zabytkowych obiektów sportowych, tak by nowe budynki kubaturowo oraz stylistycznie nie naruszały istniejącej aury, a jedynie uzupełniały ją o współczesną, lekką zabudowę o dostojnym charakterze.

 

Walory przestrzenno-architektoniczne miejsca – istniejący budynek Polonii Warszawa o powojennym charakterze wpleciony w zielone parki opadające skarpą ku Wiśle – wymuszają na nas konieczność zachowania tego unikalnego charakteru ‘stadionu miejskiego’, zlokalizowanego na północnym krańcu drogi spacerowej wiodącej przez Warszawskie Śródmieście. Wzorem stadionów brytyjskich, ulokowanych zazwyczaj w sercach dzielnic Londynu, Manchesteru czy Liverpoolu, proponujemy stworzenie kompleksu sportowego żyjącego na co dzień, w rytmie miasta. Wrośnięty w miasto stadion jest dostępny dla kibiców dzięki zlokalizowanym w parterze usługom, klubom kibica i oraz sklepami z asortymentem klubowym. Daje się odczuć, że w tym miejscu mecz trwa dłużej niż 90 minut.

Polonia Warszawa to klub o jednej z bogatszych tradycji w Polsce, jednocześnie będący najstarszym działającym klubem sportowy w Warszawie. Dzisiejsza siedziba klubu przy ul. Konwiktorskiej, to pomimo niewielkich gabarytów, wielki obiekt pod względem historycznym i architektonicznym. Unikatowe wnętrze sali sportowej oraz basenu stanowią ogromną jego wartość. Kolejną wartość tworzą ludzie- członkowie klubu, sportowcy, pracownicy a przede wszystkim kibice.

trybuna-4.jpg
3.jpg

IDEA – WPISANIE STAREGO OBRAZU W NOWĄ RAME

Projektowanie kompleksu sportowego, jakim stanie się Ośrodek Polonii, w zwartej tkance miejskiej jest ogromnym wyzwaniem. Pod względem urbanistycznym- podstawowym celem stało się zaprojektowanie terenu w taki sposób aby wypełnić go przestrzenią stricte miejską- budynkami z funkcjami usługowymi dostępnymi z ulicy, placem miejskim oraz wspaniale funkcjonującym ośrodkiem Klubu Polonia Warszawa. Otoczenie stadionu- strefy wejściowe przed trybuną południową i północną a także plac przed Budynkiem Głównym a Halą Sportową i budynkiem Centrum Wsparcia Sportu, mogą funkcjonować w oparciu o infrastrukturę stadionu. Liczne punkty usługowe w obejściu stadionu i budynków wspierających wypełnią przestrzeń ludźmi i dadzą podstawy pod dalszy rozwój przestrzeni miejskiej.

Zespół nowego kompleksu sportowego składa się z trzech budynków, Stadionu Piłkarskiego przeznaczonego dla 16 130 gości, Hali Sportowej, oraz trzykondygnacyjnego Centrum Wsparcia Sportu. Zagospodarowanie terenu zostało zaprojektowane jako przedłużenie tkanki miejskiej z bogatą ilością zieleni oraz małej architektury, w której najważniejszy jest człowiek. 

282.jpg
bottom of page