Punktem wyjścia przy projektowanie osiedla mieszkaniowego „Zatorska” – nowej enklawy mieszkaniowej we Wrocławiu – było stworzenie przestrzeni sprzyjającej budowaniu relacji międzyludzkich.
Analizując działkę przeznaczoną pod przyszłą zabudowę, wyłuskaliśmy przecinający ją na wskroś strumyk otoczony delikatną roślinnością. Stworzyliśmy z niego oś przyszłych zdarzeń – kręgosłup dla meandrującego wzdłuż niego parku miejskiego na płaszczyźnie wschód-zachód. W kontrze do tych założeń, na osi północ-południe ustanowiliśmy przestrzeń miejską w formie podłużnego placu otoczonego zabudową z przeznaczeniem usługowo-mieszkalnym. Powstały w ten sposób podział organizuje przestrzeń całego założenia osiedlowego oraz daje nam niezwykłą satysfakcję z możliwości rozwinięcia przestrzeni zielono-parkowych i potraktowania ich priorytetowo.
Dalsze prace nad zabudową mieszkaniową powstawały wedle kluczowych wytycznych, zgodnych z intencjami obu zamawiających:
• zachowania odpowiedniej skali budynków
• wytworzenia atrakcyjnych i funkcjonalnych przestrzeni wspólnych
• uszanowania potrzeb wszystkich grup społecznych oraz wiekowych mieszkańców
• odpowiedniego gospodarowania miejscami postojowymi
Odpowiednia skala budynków, proporcjonalna w poszczególnych kwartałach czy grupach oraz aranżacja przestrzeni wspólnych pozwala na powstawanie interakcji społecznych, tworzenie się więzi sąsiedzkich a w konsekwencji przywiązania i identyfikacji z miejscem zamieszkania.
Kluczową kwestią było dla nas zaprojektowanie przestrzeni, która będzie dostępna dla wszystkich grup użytkowników, bez względu na wiek, status społeczny czy wszelkiego rodzaju ograniczenia. Podstawowym instytucjom użyteczności publicznej, takim jak szkoła, przedszkole, przychodnia lekarska, towarzyszą obiekty takie jak dom kultury czy dom opieki dziennej. Przestrzenie wspólne zostały wzbogacone o place zabaw, zewnętrzne siłownię czy ścianki wspinaczkowe, usytuowane przede wszystkim w obszarze parku.
Bosmanat w Porcie Czerniakowskim
"Koncepcja ukształtowania zabudowy umożliwia zarówno zachowanie istniejącej wartości otwartego krajobrazu doliny Wisły w tym rejonie miasta jak i wprowadza nową wartość architektonicznej dominanty, o gabarytach stosownych do nadrzędnej roli krajobrazu przyrodniczego, eksponującej szczególną rolę terenu Portu Czerniakowskiego w ciągu bulwarów nadwiślańskich"
Opinia jury
1 Nagroda w konkursie Realizacyjnym jednoetapowym na koncepcję architektoniczną wielofunkcyjnego budynku usługowego z bosmanatem wraz z zagospodarowaniem terenu w porcie czerniakowskim w warszawie

Rok
Powierzchnia całkowita
Inwestor
Architekt
Wizualizacje
2022-
1155m2
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
GAB
GID Studio


OTWARTA STRUKTURA
Projektowany budynek, można sprowadzić do prostego schematu, części trzykondygnacyjnej uzupełnionej o ogólnodostępny taras widokowy, dostępny dzięki zewnętrznej klatce schodowej oraz części parterowej, która dzięki wykorzystaniu zróżnicowania terenu od strony ulicy Czerniakowskiej została ukryta. Natomiast od strony portu jest w pełni otwarta i stanowi doskonałe, łatwo dostępne zaplecze.
Budynek bosmanatu zaprojektowaliśmy jako budynek w konstrukcji drewnianej. Drewniane słupy, drewniane belki i stropy, częściowo wsparte o żelbetowe ściany oraz trzon schodowo- windowy oparte na płycie betonowej, posadowionej na palach. Dzięki proporcjonalnie niskiej wadze budynku oraz braku kondygnacji podziemnej, takie rozwiązanie wpłynie znacząco na obniżenie kosztów realizacji.
Duża ilość́ światła dziennego we wszystkich pomieszczeniach użytkowych zapewni redukcję kosztów związanych z oświetleniem budynku. Wysunięte balkony/obejścia przed elewację latem ograniczą penetrację pomieszczeń́ przez promienie słoneczne dzięki czemu pomieszczenia te nie ulegną̨ nadmiernemu przegrzewaniu. Zaprojektowano także centralnie sterowany system regulacji rolet zewnętrznych.
W znaczeniu wrażeniowym układ nawiązuje do przestrzennych struktur Sol’a LeWitt’a, które swoim geometrycznym powtarzalnym układem budowały przestrzeń́.
MIEJSCE SPOTKAŃ
Budynek bosmanatu, poza swoimi obowiązkowymi funkcjami, powinien być swojego rodzaju kotwicą, pełnić rolę przyciągającą oraz zaznaczać swoją obecność w otoczeniu. Kluczowym aspektem w projekcie jest stworzenie miejsca, które będzie otwarte na nowego użytkownika, budynku, który będzie otwarty i ogólnodostępny a jednocześnie będzie umożliwiał użytkowanie go w sposób perfekcyjny dla jego codziennych użytkowników. Budynek bosmanatu będzie dobrze widoczny zarówno z poziomu Wisły przez zbliżającą się łódź jak i użytkownika pieszego bądź rowerowego, podróżującego wzdłuż ul. Czerniakowskiej. Wysoka na trzy kondygnacje część budynku skupia w sobie znajdującą się na parterze funkcję gastronomiczną, która rozlewa się na główny plac przed budynkiem, tworząc z niego atrakcyjny i tętniący życiem plac. Dzięki zróżnicowaniu terenu, pierwsze piętro budynku jest dostępne z poziomu ulicy Czerniakowskiej i to tutaj, znajduje się „główne wejście” do budynku. Strefa wejściowe do budynku przechodzi w salę wielofunkcyjną, która sąsiaduje z otwartym tarasem widokowym na dachu części parterowej. Drugie piętro to przestrzeń biurowa, zapewniająca doskonały widok na cały port jak i śluzę dostępową do portu. Na dachu budynku zlokalizowaliśmy ogród zimowy, będący swoistym przedłużeniem części gastronomicznej na parterze oraz ogólnodostępny 24/7 punkt widokowy, zapewniający wspaniały widok oraz wspaniałe doświadczenie obserwacji ruchu w porcie. Druga cześć budynku, przecięta jest schodami terenowymi łączącymi poziom ulicy Czerniakowskiej z częścią portową. Niższa cześć, to przestrzeń przeznaczona dla bosmanów, działająca jako wypożyczalnia sprzętu czy też warsztat. To tutaj zlokalizowane są wszystkie dodatkowe funkcje uzupełniające działanie budynku.
