top of page

Międzynarodowe Centrum Muzyki w Żelazowej Woli

" Kompozycja jest jak dom w którym można się poruszać."

John Cage

GAB MCM 2.jpg

Rok

Powierzchnia całkowita

Inwestor

Architekt

Zespół

Akustyka

Wizualizacje

2018

10549 m2

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

GAB, Mateusz Kluczek (Atelier Tektura)

Marcin Gęzikiewicz, Anna Swarowska

Nagata Acoustics

GID Studio, Krzysztof Szajkowski

GAB MCM 3 kopia.jpg
GAB MCM 4.jpg
GAB MCM 5.jpg

O wyjątkowym wyrazie architektonicznym stanowi materiał wykańczający fasady obiektu. Fasady wykonane w technologii ubijania ziemi mają na celu wpisanie obiektu w otoczenie, bezpośrednio z niego czerpiąc. Cztery bryły o zmiennej, plastycznej tekotonice nadają obiektowi unikatowy, a zarazem skromny charakter. Zmieniające barwę i charakter fasady w zależności od warunków atmosferycznych podkreślają relacje domu z miejscem. Budynek nie krzyczy, a nawiązuje dialog z otoczeniem.

GAB MCM 8.jpg
GAB MCM 6.JPG
GAB MCM 1.jpg

Celem projektu sali koncertowej jest stworzenie miejsca o doskonałej naturalnej akustyce, nadającego się zarówno dla dużych orkiestr, jak i mniejszych zespołów, ale także sali, w której słuchacze i muzycy mogą dzielić wspólne wrażenia. Projekt skupił się na stworzeniu prawdziwego poczucia intymności w przestrzeni. Osiąga się to przez unikanie czysto czołowego układu siedzeń, gdzie scena byłaby formalnie umieszczona na jednym końcu korytarza. Zamiast tego publiczność jest rozproszona dookoła całej sceny na dwóch poziomach, aby zwiększyć poczucie bliskości ze sceną i intymności z wykonawcami. Stwarza to również poczucie wspólnoty, między publicznością i wykonawcami. Ponadto oferuje widzom różnorodność poglądów i doświadczeń. Dzięki takiemu układowi sali, każdy z 650 gości będzie czuł się wyjątkowo.

GAB MCM 9.JPG
S_10.jpg
GAB MCM 7.jpg

Ubijana ziemia- Rammed earth, to technika tworzenia ścian, lub jej okładzin z ziemi. Ściana powstaje w szalunkach, wykonanych z desek albo metalu. Do wykonania stosuje się mieszankę ziemi i gliny o niewielkiej wilgotności, która jest stopniowo wsypywana do szalunku i ubijana. Dla uzyskania efektu dekoracyjnego wykorzystuje się mieszanki o różnych kolorach. Odpowiednio dodatki, takie jak wapno lub cement pozytywnie wpływają na stabilizację ścian.Przez ubijanie kolejnych warstw uzyskuje się element pożądanej wysokości, następnie szalunek jest rozbierany. Prace wykonuje się ręcznie lub maszynowo.

PZT_02.jpg
bottom of page